Сумне щастя: післяпологова депресія

% Що дивного в тому, що після 9 місяців вагітності, кількох годин (а то й днів!) Виснажливих потуг та пологів, постійного недосипання, годівлі та численних змін, до яких багато виявляються неготовими, післяпологова депресія вражає приблизно сім з десяти молодих мам? На щастя, у багатьох це стан швидко проходить без жодного втручання і протікає в легкій формі.
% Статті за темою «Сумне щастя: післяпологова депресія» %
Сумне щастя: післяпологова депресія
% Післяпологова депресія %
Сумне щастя: післяпологова депресія
% Чому виникає післяродова депресія %
Сумне щастя: післяпологова депресія
% Післяпологова депресія: симптоми %
Сумне щастя: післяпологова депресія
% Післяпологова депресія: знайти і знешкодити %

Після пологів жінці слід очікувати частих і несподіваних змін настрою, проте як відрізнити «нормальне» поганий настрій від післяпологової депресії? Якщо психологічні зміни в характері новоявленої матусі навряд чи вписуються в норму, тому може бути декілька причин: хронічне недосипання (має великий вплив на настрій і ставлення до оточуючих), фізичне нездужання або хвороба, підвищена тривожність, обсесивно-компульсивні розлади і післяпологовий психоз.

За оцінкою лікарів, післяпологової депресії схильні п'ять-сім жінок з десяти. Як правило, післяпологова депресія - легке і тимчасовий розлад поведінки, яка виникає на третій-четвертий день після пологів і досягає апогею на четвертий-п'ятий день.

Найпоширеніший симптом післяпологової депресії - плач без причини. Також не виключені раптові припливи енергії та любові до ближніх, які змінюються нудьгою і відчаєм. Інші симптоми - легка подразливість, безглуздого і ворожість, постійні головні болі, відчуття нереальності того, що відбувається, перевтоми і спустошення, а також неослабну занепокоєння. У перелік симптомів також обов'язково включають розлади сну - це неодмінні супутники жінки в послідовно депресії.

Легка післяродова депресія зазвичай проходить без жодного втручання і без сліду вже через два тижні; якщо ж симптоми проявляються і після цього терміну, діагноз потрібно переглянути. Допомога близьких і рідних, наприклад, допомога у догляді за немовлям, допоможе молодій мамі виспатися, а допомога у виконанні домашніх обов'язків або поради по догляду за малюком можуть підтримати її впав дух. У жінок, одного разу пережили післяпологову депресію, ця ситуація найчастіше повториться і при наступних вагітностях.

Якщо симптоми легкої депресії зберігаються довше, ніж на два наділи, це захворювання переходить у важку форму. А що якщо жінка повністю втрачає контроль над собою? Тоді ми маємо справу з «післяпологовим психозом». Це досить рідкісне ускладнення післяпологової депресії, яке розвивається в однієї - двох зі ста жінок, які пережили ПРД.

 Не виключено, щопісляпологовий психоз пов'язаний з біполярним афективним розладом (т. е. маникального-депресивним психозом); він часто виникає у жінок, які страждають на шизофренію або психічним розладом, яке не було діагностовано до пологів. Перші симптоми (манія переслідування, найжорстокіша депресія або шизофренічні прояви) післяпологового психозу з'являються через два тижні після пологів.

 Крім всіх симптомів ПРД, у хворих післяпологовим психозом також трапляється марення і галюцинації на тему дитини. Часто при цьому мама відчуває страх за дитину і вважає, що він постійно піддається смертельній небезпеці.

Лікування післяпологової депресії

Лікування післяпологової депресії починається з @. @ постановки правильного діагнозу; в деяких випадках одне тільки визначення «розлади», який проявляється такими симптомами, може поліпшити самопочуття жінки і трохи заспокоїти її. Лікування післяпологової депресії повинно бути як медикаментозним, так і психологічним. Перед тим, як діагностувати ПРД, слід розглянути можливість фізичних захворювань (наприклад, захворювань гіпофіза або щитовидної залози). Найважчий і найбільш важко піддається лікуванню симптом ПРД - порушення сну.

Після діагностування ПРД дуже ефективною може бути виявитися групова психотерапія. Також корисні навчання догляду за дитиною, підтримка і увага близьких і друзів, а також рекомендації по вигодовуванню немовляти. Надзвичайно ефективно медикаментозне лікування, яке не потребує припинення годування груддю.

Незважаючи на те, що антидепресанти все ж потрапляють в грудне молоко, немає доказів того, що вони шкодять здоров'ю і самопочуттю малюка (проте прийом антидепресантів обов'язково слід обговорити з лікарем).

Поради по боротьбі з післяпологовий депресією:

- Негайно зверніться до лікаря, як тільки помітите перші симптоми ПРД. Лікар допоможе скласти програму лікування хвороби. Слідуйте їй!

- Регулярно спілкуйтеся з лікуючим лікарем. Повідомляйте лікаря про всі нові симптоми або побічні ефекти ліків.

- Намагайтеся боротися зі стресом. Багато симптоми ПРД, а також прояви материнства, непередбачувані і емоційно виснажливими. Ми запрограмовані приділяти всі сили і увагу дитині - не забувайте, що дитині перш за все потрібна здорова і любляча мама.

- Попросіть батька дитини і близьких допомогти вам у догляді за дитиною. Розділяйте обов'язки.

- Не соромтеся звертатися за допомогою, якщо потребуєте в ній. Це аж ніяк не є визнанням в слабкості. Це говорить тільки про те, що ви людина, і ніщо людське @. @

- Робота по дому може почекати; головна ваша обов'язок - як слід висипатися.

- Про існування ПРД, її симптоматиці та лікуванні повинна знати кожна жінка, яка вже народила або тільки готується до цього. Головне - знати, що післяродова депресія виліковна.

Теги: депресія