Якщо ви хоча б трохи знайомі з медичною термінологією, то, напевно, вже здогадалися, що процедураамніоцентоз якось пов'язана з навколоплідними водами (амніотичної рідиною). І ви абсолютно праві, тому що саме аналіз навколоплідних вод і називається амніоцентоз.
Для забору рідини беруть довгу голку, вводять її через черевну стінку і беруть за допомогою шприца невелика кількість рідини, в якій плаває малюк. Зазвичай для аналізу досить 10-30 мл навколоплідних вод, і їх відсутність ніяк не позначається на малюкові.
Після процедури отвір заклеюють пластиром, що не дозволяється знімати протягом декількох годин. Пару днів не рекомендується також мочити місце проколу, піднімати тяжкості і займатися сексом.
Амніоцентоз: небезпечно це?
Дана процедура викликає безліч побоювань у молодих мам. На форумах можна прочитати моторошні історії про подтекании вод або викидень після процедури. Що характерно, зазвичай ці історії починаються словами: «Я чула від однієї жінки ....» Або «Моя подруга розповідала, як одна її знайома ....». Звідси зрозуміло, що чутки поширюють в основному ті, хто сам через подібну процедуру не проходив.
Здавалося б, нічого страшного, тим більше, що погоджуватися наамніоцентоз чи ні, вирішувати в кінцевому підсумку самій жінці. Але, наслухавшись подібних страшилок, жінки віддають перевагу відмовитися, ігнорують рекомендації лікарів і в результаті потрапляють у складні ситуації.
Ті ж з мам, які зважилися зробити тест, в більшості своїй не підтримують побоювань стурбованих форумчанок і розповідають про те, що процедура проходить швидко (1-3 хвилини), практично безболісно (як простий укол) і не доставляє ніяких неприємностей згодом. Найважчим для них стає процес очікування результатів лабораторних аналізів, які часом тривають до 5-ти тижнів.
Зате, якщо тест показує, що все гаразд, матусі можуть бути абсолютно впевнені, що малюк в доброму здоров'ї, розвивається нормально, а також достеменно дізнатися стать малюка.
Амніоцентоз: показання та результати
Навіщо ж потрібенамніоцентоз, І кому призначають процедуру? Справа в тому, що малюк в процесі росту залишає в навколоплідних водах, так би мовити, продукти життєдіяльності. А конкретно клітини шкіри та інші речовини, по наявності і стану яких можна визначити, чи правильно розвивається малюк, чи немає у нього якихось важких захворювань, які можуть привести до переривання вагітності або народження немовляти з найтяжчими патологіями.
Саме тому лікарі призначаютьамніоцентоз, Якщо інші аналізи показують, що є ризик неправленого розвитку. В першу чергуамніоцентоз чи не єдиний спосіб визначення у малюка генетичних захворювань, зокрема хвороби Дауна, інших недуг пов'язаних з неправильним набором хромосом. Також процедура дозволяє «вивести на чисту воду» ряд захворювань центральної нервової системи, відхилень у розвитку м'язів, наявність новоутворень.
Звичайно,амніоцентоз не здатний визначити буквально всі хвороби, які не покаже він і вроджених дефектів (заяча губа та інше). Але справа в тому, що процедура проводиться разом з ультразвуковим дослідженням (ще одна гарантія, що ризик для малюка виключений) і саме УЗД може показати те, про що не розповість аналіз навколоплідних вод.
Амніоцентоз найчастіше призначають жінкам, вік яких перевищує 35 років, як відомо чим старше мама, тим більше ризик розвитку патологій. Також показаннями для подібних досліджень може стати наявність у сім'ї генетичних захворювань, народження попередньої дитини з патологіями, підозри на будь-які відхилення, виявлені в процесі ультразвукового дослідження.
Також необхідність у проведенні амніоцентоз може виникнути, якщо передбачається проникнення інфекції в плаценту. Не обійтися без даного тесту, якщо є ризик передчасних пологів. У цьому випадку аналіз амніотичної рідини показує, наскільки розвинені легені малюка. Якщо легені не зрілі, то лікарі прикладають зусилля, щоб пролонгувати вагітність ще на деякий час, поки вони не сформуються.
Амніоцентоз зазвичай призначають на термінах 15-18 тижнів вагітності. Перед процедурою з молодою мамою проводять бесіду і розповідають їй, що і для чого буде зроблено. Зрозуміло, що вагітну жінку найсильніше хвилює ризик такої процедури для неї та її малюка. У цих випадках доктора пояснюють, що, як і при будь-яких інших втручаннях, є невелика кількість (близько 1%), які закінчуються занесенням інфекції або викиднем. Однак на сьогоднішній деньамніоцентоз достатня відпрацьована процедура і виконують її добре підготовлені фахівці.
Тіло мами в місці проколу обов'язково оброблять антисептиком, так само передбачено місцеве знеболення. За допомогою ультразвуку лікарі знайдуть таке місце, яке знаходиться на максимальній відстані від малюка і саме туди введуть голку. Після процедури мамі рекомендують провести день, що залишився в спокої і відпочинку, а на завтра вже можна повернутися до звичайного графіку.
Не варто боятися і тривалості проведення лабораторних досліджень. Зазвичай лікарі говорять, що аналіз буде готовий через 2-3 тижні. Але, як показує практика, так буває не завжди. Іноді докторам доводиться вирощувати відсутні в аналізі клітини і займатися тому подібними маніпуляціями, перш ніж приступити до аналізу.
Тому, якщо ваша відповідь затримується, не варто хвилюватися, просто наберіться терпіння і чекайте. А от якщо після процедури у вас почалися сильні болі в животі або виділення з домішкою крові, піднялася температура тіла, тоді слід негайно викликати лікаря.
Якщо саме зараз перед вами стоїть питання, робити чи не робитиамніоцентоз, Подумайте гарненько про ризик, якому ви піддаєте себе і дитину, відмовившись від процедури. Якщо у вас є сумніви в правильності призначення, перш ніж навідріз відмовитися, краще попросіть консультації в іншого лікаря, можливо, вам легше буде прийняти рішення, грунтуючись двох думках. Якщо ви все ж не хочете піддаватися даним дослідженням, пам'ятайте, що ви в праві це зробити, і ніхто не може вас змусити.
Олександра Панютина
% Жіночий журнал JustLady