Ланч трудоголіка: що жувати перед монітором?

% Ти належиш до числа «щасливців», обідають в офісі? На сторінках жіночого журналу JustLady продукти які допоможуть тобі не збитися з курсу правильного харчування, не відходячи від комп'ютера.
% Статті за темою «Ланч трудоголіка: що жувати перед монітором? » %
Ланч трудоголіка: що жувати перед монітором?
% «Голий ланч» для схуднення %
Ланч трудоголіка: що жувати перед монітором?
% Безсонні ночі трудоголіка. У чому причини? %
Ланч трудоголіка: що жувати перед монітором?
% Як повернути в родину чоловіка-трудоголіка %
Ланч трудоголіка: що жувати перед монітором?
% Жінка-трудоголік - хрест на родині? %

10 ідеальних продуктів для офісного кава-брейку

1. Горіхи

Вони нічим не гірше сухариків: є їх можна, не відриваючись від робочого процесу. Правда, на відміну від підсушеного ароматизованого хліба горіхи ще й корисні. Волоські, наприклад, допоможуть імунітету завжди бути на висоті, а фундук не дасть клювати носом в робочий полудень.

2. Сухофрукти

Дивно, але часто сушені фрукти виявляються краще свіжих. У засушених фініках, наприклад, в 10 разів більше корисного, ніж у щойно зібраних. А ще вони - відмінне джерело енергії, ідеальна альтернатива нескінченним цукеркам з автомата на поверсі.

3. Кисломолочні продукти

Живі йогурти і кефір можуть творити з нашим організмом чудеса: приводити в рівновагу нервову систему і одночасно знижувати відчуття сонливості і хронічної «расфокусировки». Практично ліки нового покоління - ніякого седативного ефекту.

4. Мюслі

Англійські дієтологи з'ясували, що цей популярний сніданок може не тільки вгамовувати почуття голоду, а й покращувати розумову діяльність. Час відмовлятися від стереотипів і є мюслі і на обід.

5. Цельнозерновой хліб або хлібці

Лист салату, шматочок пармезану і хлібець - ідеальний бутерброд готовий. Смачно, корисно і на користь фігурі.

6. Мед

Ще одна альтернатива шоколадним батончикам. Можна, до речі, додавати в мед трохи родзинок і загортати цю начинку в лист салату. Незвичайний і корисний десерт (мед підвищує імунітет і активізує роботу клітин мозку).

7. Гіркий шоколад

Якщо фініки, горіхи і мед не допомагають і організм наполегливо хоче шоколаду, вибирати варто тільки гіркі сорти без горіхів і інших добавок. Вони містять мінімум штучних наповнювачів і менше загрожують талії.

8. Твердий сир

Пармезан не тільки смачніше, але й корисніше своїх «побратимів». 100 г пармезану по живильній цінності можна прирівняти до 200 г свинини. А ще він містить велику кількість кальцію, який приймає важливу участь у багатьох процесах нашого організму. Наприклад, покращує пам'ять.

9. Швидкорозчинні каші

Якщо вибирати з двох зол, то замість локшини або ланчів швидкого приготування каші переважно. Каші покращують травлення. Вибирайте неслівочние прості варіанти з малою кількістю добавок - таким чином ризик нашкодити організму зведеться до мінімуму.

10. Свіжі фрукти, ягоди та овочі

Розповідати про корисність купленої по дорозі в офіс чорниці або огірків якось навіть дивно. Але якщо хтось ще не в курсі, чорниця сприятливо впливає на зір (те що треба для комп'ютерних рабів!), А огірок освіжає і бадьорить. Інша зелень зайвої теж не буде.

Корисні поради

Принесена з дому їжа повинна бути легким варіацією на тему фастфуду. Ну, скажімо, це можуть бути власноручно приготовані сендвічі з цільнозернового хліба, курки і овочів. Або салати в лаваші (ті ж курка, авокадо, рукола та інше за смаком загортаються в тонкий лаваш, як соус підійдуть ягідні варіанти - наприклад, кислуватий журавлинний або брусничний джем). А ось їжа, яка вимагає підігріву в мікрохвильовці, - не найкращий вибір. Офісна грубка, як правило, використовується занадто часто, швидше за все, її ресурс давно вичерпаний, в цьому випадку хвилі можуть нашкодити здоров'ю.

Обіди на замовлення краще брати в перевіреної компанії. Інакше є ризик наштовхнутися на недобросовісних виробників і неякісну їжу. А претензії буде пред'явити нікому: оператори на телефоні часто просто кидають трубку. Так, до речі: смажені страви в меню таких ресторанів краще не вибирати. У вас немає ніякої гарантії того, що масло, на якому вони там готуються, змінюється регулярно і не містить канцерогенів.

До піцци, суші, осетинським пирогів і до решти «виїзного фастфуду» теж варто підходити уважно. Наприклад, слід заздалегідь поцікавитися тестом, на якому готується піца: воно має бути бездріжджовий і тонким. Суші краще вибирати з копченими видами риби (наприклад, з вугром): доставка зазвичай займає тривалий час, і сира риба може просто зіпсуватися в дорозі. А в осетинських пирогах головне - начинка: сир і картопля - це, звичайно, смачно, але навряд чи корисно. Капуста - вже краще.

Теги: монітор, ланч