«Це ярмарки фарби»
Найпопулярніші тури - екскурсійні. І гастротури не виняток. Тільки замість картинних галерей і ремісничих майстерень гурмани віддають перевагу вирушити на виноробні, невеликі домашні ферми, сироварні і олійниці. Саме там не тільки покажуть і розкажуть, як роблять той чи інший специалитет - в'ялять хамон, тиснуть оливкова олія, зброджують вино, але й дадуть відкусити, ковтнути, лизнути найсвіжіше натуральне своє, докладно пояснюючи найменші нюанси смаку, кольору, запаху. З таких подорожей справжній гурман повертається знавцем того як тиснуть, сушать, пресують, зціджують, готовим годинами обговорювати відтінки оливкового масла і медову густоту хересу. «Виробничі» тури найчастіше відбуваються восени, в пору збирання врожаю.
% Поїздки на гастрономічні фестивалі - сезонне розвага. Восени гурмани їдять устриць та копчений лосось, під темний Гіннес, в Ірландії, п'ють пиво під час Октоберфесту в Мюнхені, вітають молоде вино - Божоле Нуво - у Франції. У листопаді тільки встигай переїжджати з країни в країну. А Криті потрібно випити грецької горілки - ракії, у Франції продегустувати шаблі й божоле, а в Іспанії вже лисніють пліч оливок і тече рікою оливкова олія, в Італії на брускетту укладають свіжу домашню ковбасу і розливають вино. Елітний фестиваль любителів віскі - Whiskyship в Швейцарії - гідний фінальний акорд цієї осінньої симфонії смаку. Весна зустрічає гастрономів чайним фестивалем в Шанхаї, святом міцного пива в Мюнхені, німці розливають знамениті мозельські вина під шкрут і ковбаски, італійці ж запрошують на артишоки і морські гребінці.
Туризм для запасливих - поїздки на численні ярмарки та виставки. Тут можна все розкуштувати, все понадкусать, а потім і відвезти додому не тільки небачені делікатеси, а й просту ситну смачну їжу - гордість навколишніх фермерів. Везуть гурмани з ярмарків паштети з пташиної печінки, витримані окосту, різноманітні ковбаси, вино, сидр, пиво, мед, масло, сири - всього і не перерахуєш! І продукти не тільки свіжі, але і за цінами куди нижче магазинних.
А якщо в Європу?
Вибираючи країну, в якій він проведе відпустку, гурман читає зовсім не путівники, а кулінарні книги. І більшість з них, в оригіналі, написані французькою або італійською мовою. Дві ці країни - альфа і омега гастрономічного туризму. Але в кулінарному букварі є й інші літери. Наприклад, Великобританія, довгий час вважалася країною ситної, але невибагливою, за останні десятиліття подарувала світові таких іменитих кулінарів, як обаятельнейший популіст Джеймі Олівер, сквернослов і скандаліст, а також за сумісництвом геніальний шеф-кухар Гордон Ремзі і загадковий Хестон Блюменталь. «Жирна качка», «дітище» Блюменталя, - унікальний ресторан, колиска настільки модною нині «молекулярної» їжі.
Схід - справа тонка?
На Сході гурман, в першу чергу, вибере метою своєї поїздки Китай. Хоча б з метою за одну країну охопити відразу чотири несхожих один на одного кухні - пекінську, сичуанськи, Кантонському і шанхайську кухні. «Будь-яка тварина, чия спина повернена до неба, можна їсти» - кажуть Кантонському кухаря і їх кулінарія не для слабкодухих. Ті, хто хоче знайомої екзотики віддадуть перевагу Китаю пряну солодку Туреччину, де одні назви - пахлава, рахат-лукум, халва, щербет - найсолодший мед.
Справжня екзотика
Але здивувати гурманів стає все складніше - все-то вони пробували, скрізь-то побували. І ось, коли, здавалося б, дивуватися вже нічому гурман звертає свою увагу на те, що знаходиться неподалік - грузинська, узбецька, молдавська, литовська та інші кухні країн колишнього СРСР відкриваються перед пересиченим, у всіх сенсах, мандрівником у всій повноті самобутніх традицій ваблячи пловом, долмой, самсою і, нагадуючи про те, що і в російській кухні є багато чого, що варто спробувати. Поїхати за Пожарського котлетами в Торжок не менше захоплююче, ніж за жаб'ячими лапками, які, на смак, до речі, та ж курятина, до Франції.