Одноманітне годування декоративних птахів, призводить до нестачі вітамінів в організмі птиці та розповсюдженому захворюванню, яке називається авітаміноз. При авітамінозі кімнатні птахи стають млявими, малорухомими і практично не їдять. Щоб повернути птаху енергію необхідно включити в раціон харчування різноманітний корм. Треба постаратися підібрати такі ласощі, яке сподобатися птиці і в якому буде міститися достатня кількість різноманітних вітамінів. Якщо пташка не бажає приймати інший корм або авітаміноз запущений, необхідно закопувати вітаміни за допомогою піпетки в дзьоб або додавати у воду.
Інфекційний ларинготрахеїт - вірусна хвороба, при якій запалюється глотка і трахея голубів, папуг, канарок та інших кімнатних птахів. Гострий перебіг хвороби позначається на зовнішньому вигляді птахів. Вони сидять з закритими очима і відмовляються від корму. При диханні птахи видають своєрідні каркають звуки, дзьоб постійно відкритий. Захворювання може супроводжуватися сльозотечею і закінченням з отворів дзьоба. Ларинготрахеїт лікують в основному антибіотиками і для профілактики наносять на кон'юнктиву вакцину або втирають її в клоаку. Клітини необхідно обробити окропом.
Орнітоз у домашніх птахів викликається хламидами. Зараження передається через дихальні шляхи і шлунково-кишковий тракт. Орнітоз підступний тим, що на ранній стадії розвитку хвороба схожа на авітаміноз - відсутність апетиту, сонливість. Загострений орнітоз супроводжується запаленням слизової оболонки очей і проносом. Лікується орнітоз за допомогою антибіотиків широкого спектру дії. Ліки додають в кашу, яка готується з круп в наступному співвідношенні - на дві частини рису і дві частини вівса береться три частини води. Посуд, гнізда, іграшки, які знаходяться в клітці, а також і саму клітку, обов'язково дезінфікують або знищують, а весь інвентар замінюють. Приміщення, де мешкає і може бути присутнім птиця, підлягає ретельній дезінфекції.
Кімнатні птахи, особливо молоді, часто заражаються гельмінтозами - кишковими паразитами. У посліді виявляються окремі паразити або цілі клубки їх. Зараження гельмінтозами відбувається через брудний корм або підстилку клітини, забруднену хворими птахами. Для лікування птиці розміром з хвилястого папужки, застосовується п'ятдесят міліграмів антигельмінтного препарату, розчиненого у воді. Для одужання, ліки птиці дають два дні поспіль.
Хвилясті папужки, канарки та інші кімнатні птахи піддаються нападу кровосисних кліщів і пухопероедами. Зараження ектопаразитами відбувається під час знаходження птиці на повітрі (відкритий балкон) від птахів, що живуть на волі або від знову придбаної птиці або інвентарю. При зараженні кліщем птах кидається по клітці, постійно свербить. Необхідно оглянути всі місця кріплення клітини і жердинок, а також складки шкіри під крилами птахи і внутрішню сторону стегон. Це улюблені місця кліщів, які ховаються від світла.
Пухопероедами харчуються кров'ю, частинками шкіри, пір'я, що викликає на шкірі у птахів свербіж, галявини і дерматит. Махові і стернові пера покриваються дрібними дірочками. Кімнатні птахи стають неспокійними і чешуть лапками і дзьобом уражені ділянки. Одночасно організм птиці слабшає і знижується опірність до різних хвороб.
Виявивши кліща або пухоедами необхідно обробити дихлофосом або Карбозоль клітку з обладнанням та зону, де стоїть клітка вихованця (стіл, підвіконня і т.д.). Клітка ошпарюють окропом і обробляється сектіціднимі або акарицидними препаратами і промивається знову водою. Птицю відкидають в чисте місце і в оперення птиці (в області шиї, в Надхвістя, під крилами) тампоном або пензликом втирається порошок піретруму або звичайний гас. При повторенні цих процедур кілька днів птах позбавляється від шкідників.
Правильне утримання домашньої птиці в неволі, дбайливий догляд і регулярні профілактичні заходи врятують птицю від захворювань, які доставляють великі прикрощі господареві і муки птиці.