Як правильно відсвяткувати
Різдво прийнято зустрічати в колі сім'ї. Без метушні і гучних ударів шампанського. Споконвіку перед святом господині затівали генеральне прибирання: топили баню, видували пилинки з усіх кутів, стелили нові скатертини.
У святвечір (вечір напередодні Різдва, 6 січня) влаштовують колядки - діти та молодь ходять по вулицях, стукають у всі двері, славлять піснями Христа і бажають щастя господарям. За цей дітлахам дають цукерки, маленькі подарунки або гроші.
Вважається, що не можна зустрічати Різдво з колишніми боргами. Інакше весь рік доведеться жити в борг. У святвечір не можна йти далеко від дому - весь рік блукати будеш. А ще 7 січня необхідно надіти нову (не просто випраний!) Одяг, інакше замучать невдачі.
Даруйте ангелів
Звичай підносити подарунки на Різдво почався з євангельської історії про дари волхвів - вони принесли немовляті Ісусу золото, ладан і смирну. Але це зовсім не означає, що і ви повинні запастися золотом і коштовностями.
Різдвяні подарунки символічні, головне в них - увага. Підійдуть, наприклад, фігурки янголят з гіпсу або картону і фольги.
В давнину напередодні Різдва з пшеничного тіста пекли фігурки домашніх тварин і птахів. Їх виставляли на вікна для загального огляду, а потім в якості подарунків роздавали рідним і знайомим.
Розговляємося після Філіппова поста
Святу передує сорокаденний Різдвяний, або, інакше, Філіппов пост. Він вважається нестрогим, тому що в ці дні дозволяється їсти не тільки овочі і кашки, а й рибу. Тільки після того як ввечері 6 січня зійде перша зірка, можна переходити на м'ясну їжу.
Але робити це потрібно правильно. Дієтолог Алевтина СИДОРЕНКО радить дотримуватися принципу «краще частіше, та менше»:
- Намагайтеся їсти кожні дві години, але потроху. І обов'язково пийте вітамінні напої - квас, морс і свіжовичавлені соки. А перш ніж переходити від строгого поста до святкової трапези, пригубити кагору - це не забороняється. Якщо в міру @. @
Святкова вечеря
Гусак з яблуками
Гуся натерти сіллю і чорним меленим перцем всередині тушки і зовні, попередньо видаливши внутрішній жир. Проколоти птицю виделкою в декількох місцях.
Яблука (1 кг, вибирайте дрібніші) вимити і покласти всередину гусака. Шматочки гусячого жиру розкласти в центрі фольги. Гуся покласти на жир, фольгу загорнути догори. Розігріти духовку до 200 градусів і запікати в ній 2, 5 години.
На блюдо з гусаком викласти варену цвітну капусту і брокколі.
Ворожіння на @. @
@. @ Воску
Розплавлений віск ллють у воду і по застиглій фігурі судять про майбутнє. Зображення, схоже на будинок, передрікає господарство; церква - заручення; схилилися рослини або дерева - смуток, прямі - радість; руїни міста - до зради.
@. @ Зернах
Загадували бажання, потім розсипали в кімнаті зернятка, запускали курку і рахували, скільки склюет. Парне число - бажання збудеться. Нечет - на жаль.
@. @ Вітрі
Дівчата виходять на вулицю, повертаються обличчям до вітру і кидають вперед жменю снігу. Швидке і гучне падіння снігу - бути заміжньою за молодим. Впало глухо і криво - вийдете заміж за глухого або старого. Якщо при цьому гавкає собака, то дзвінкий гавкіт говорить про красивий чоловіка; глухий, сердитий - про непоказному.
@. @ Черевичку
Киньте за ворота або з вікна туфлю, чобіт або будь-яку іншу обувку (тільки не на голови перехожим!) І дивіться, як вона лягла. Якщо носком до будинку, значить, цього року вам світить заміжжя. Носком від будинку - до довгої дорозі. У праву або ліву сторону дивиться? Будете багато працювати і вчитися.
ДО РЕЧІ
На Святки треба покаятися в гріхах
Святки починаються відразу після Різдва, 8 січня, і тривають тиждень. На цей час на Русі скасовувалися всі пости. Людям дозволялося пити неміряно, битися несамовито і хапати дівок за боки. І, звичайно ж, гадати!
Але помиляється той, хто думає, що Святки - просто народна забава. Насправді святочний цикл встановлений церквою.
- Для справжніх віруючих ці дні - привід зайвий раз подякувати Богові за дароване спасіння людству, сходити до церкви, висповідатися, - каже священик Московської патріархії отець Євген. - І замість гідний краще піти провідати хворих, старих, будинків і навіть ув'язнених. Подарувати їм подарунки, щоб вони могли розділити радість Різдва.